Začelo se je leta 1993 s prvimi 12 šolami, nadaljevalo pa s štirimi širitvami in od oktobra 2011 deluje v Slovenski mreži zdravih šol že 324 ustanov (257 osnovnih šol, 60 srednjih šol in 7 dijaških domov, kar znese 57% vseh slovenskih OŠ oz. 52 % vseh OŠ, SRŠ in dijaških domov). V teh 20 letih je projekt prerasel v program, proces oz. način miselnosti, ki se kaže v stabilni mreži šol, ki poskušajo s sistematičnim delom ohranjati in izboljševati zdravje svojih učencev, učiteljev in staršev.
Cilji zdravih šol
- Aktivno bodo podpirali pozitivno samopodobo vseh učencev s tem, da bomo pokazali, da lahko prav vsak prispeva k življenju v šoli.
- Skrbeli bodo za vsestranski razvoj dobrih medsebojnih odnosov med učitelji in učenci, učitelji med seboj ter med učenci.
- Potrudili se bodo, da bodo socialni cilji šole postali jasni učiteljem, učencem in staršem.
- Vse učence bodo spodbujali k različnim dejavnostim tako, da bodo oblikovali raznovrstne pobude.
- Izkoristili bomo vsako možnost za izboljšanje šolskega okolja.
- Skrbeli bodo za razvoj dobrih povezav med šolo, domom in skupnostjo.
- Skrbeli bodo za razvoj povezav med osnovno in srednjo šolo zaradi priprave skladnega učnega načrta zdravstvene vzgoje.
- Aktivno bodo podprli zdravje in blaginjo svojih učiteljev.
- Upoštevali bodo dejstvo, da so učitelji in šolsko osebje zgled za zdravo obnašanje.
- Upoštevali bodo komplementarno vlogo, ki jo ima šolska prehrana pri učnem načrtu zdravstvene vzgoje.
- Sodelovali bodo s specializiranimi službami v skupnosti, ki jim lahko svetujejo in pomagajo pri zdravstveni vzgoji.
- Vzpostavili bodo poglobljen odnos s šolsko zdravstveno in zobozdravstveno službo, da jih bo dejavno podprla pri učnem načrtu zdravstvene vzgoje.
Tema Zdrave šole v letu 2015/2016 je Duševno zdravje v osnovni šoli. Poleg uveljavljenih dejavnosti, ki potekajo na šoli in spodbujajo zdravje med učenci, zaposlenimi in skupnostjo (Shema šolskega sadja, Srček BIM BAM, planinski izlet s starši, obeleževanje svetovnih dni, projekt PATHS, aktivni odmor v tednu otroka, sodelovanje v akciji za čiste zobe …) bomo v letošnjem letu izvedli delavnice in pogovore z učenci na temo stresa (kaj je to stres, kako ga prepoznamo in se z njim soočimo).
Vodja projekta v letošnjem letu je Irena Por.