V skupnost učencev šole so vključeni predstavniki oddelčnih skupnosti (po dva iz vsakega oddelka) za uveljavljanje svojih pravic in interesov.
Naloge skupnosti učencev šole so:
- zbira pripombe in predloge oddelčnih skupnosti v zvezi s programom pouka, dnevi dejavnosti, ekskurzij, interesih dejavnosti, prireditev in drugih dejavnosti, ki jih organizira šola,
- spremlja uresničevanje pravic in dolžnosti učencev ter opozarja ravnatelja in svet šole na morebitne kršitve pravic učencev,
- organizira šolske prireditve, sodeluje pri izdajanju šolskega časopisa in informira učence o svoji dejavnosti,
- načrtuje in organizira skupne akcije (zbiralne akcije, solidarnostne akcije ipd.),
- predlaga izboljšave bivalnega okolja (lepši izgled, čistejše okolje) in sodeluje pri uresničitvi idej,
- oblikuje predloge za pohvale, nagrade in priznanja učencem,
- opravlja druge naloge, za katere se dogovorijo učenci.
(Vir: UL RS, št. 75/2004: Pravilnik o pravicah in dolžnostih učencev v osnovni šoli, 6. člen)
Šolska skupnost bo vključena v program Otroški parlament. Program je nastal na pobudo učencev in pomeni eno od izvirnih oblik spodbujanja otrok k izražanju lastnih mnenj o vprašanjih, ki jih izberejo sami. Otroški parlamenti delujejo v obliki zasedanj (razprav), ki omogočajo sodelovanje vsem osnovnošolcem. Organizator programa je Zveza prijateljev mladine Slovenije.
V okviru našega sodelovanja bomo na šoli izvedli šolski otroški parlament, na katerem bodo učenci sveže zamisli ustvarjali s skupinskim delom in jih predstavili na območnem otroškem parlamentu. Temu sledi regionalni in na koncu nacionalni otroški parlament v dvorani Državnega zbora Republike Slovenije.
V prihodnjih dveh šolskih letih (2022/23, 2023/24) bo na Otroških parlamentih aktualna tema razprav Duševno zdravje otrok in mladih.
(Povzeto po: https://www.zpms.si/programi/otroski-parlamenti/)
Sanja Zakrajšek,
mentorica skupnosti